2009 TÜRKİYE GENELİ YEREL SEÇİM SONUÇLARI
BÜYÜKŞEHİR
10
İL
35
İLÇE
447
ORAN
%40
BÜYÜKŞEHİR
3
İL
10
İLÇE
170
ORAN
%28
BÜYÜKŞEHİR
1
İL
9
İLÇE
129
ORAN
%15
İl il 2009 Seçim Sonuçları
Sadullah Ergin

SADULLAH ERGİN

AK PARTİ HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

Sadullah Ergin,

06 Temmuz 1964 yılında Antakya'da doğdu.İlk ve ortaöğretimini Antakya'da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandı ve buradan 1987 yılında mezun oldu.

Eğitiminin ardından Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nde 5 yıl süreyle kurum avukatlığı görevinde bulundu ve bir süre serbest avukatlık yaptı.

Gençlik yıllarından itibaren sosyal hayat ve siyasetle içiçe bir yaşamı tercih ederek, çeşitli dernek ve cemiyetlerde kurucu üyelik ve yöneticilik yaptı.

Refah Partisi ve Fazilet Partisi'nde Hatay İl Başkanı olarak görev yaptı.2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi'nde Hatay Kurucu İl Başkanı oldu.

3 Kasım 2002 tarihinde yapılan 22. dönem milletvekili genel seçimlerinde AK Parti'den Hatay milletvekili olarak parlamentoya girdi ve üç dönem AK Parti Grup Başkanvekili olarak görev yaptı.

60. Hükümette Adalet Bakanlığı görevine getirildi. Bakanlığı döneminde yaptığı icraatlarla milletinin takdirine mazhar oldu ve 61. Hükümet döneminde de bu görevini sürdürdü.

Bakanlığı döneminde pek çok başarılı icraatı hayata geçirdi ve gerek ulusal gerekse uluslararası bir çok saygın otorite ve kurumdan övgüler aldı.Evli ve 4 çocuk babası olan Ergin, genel siyasetteki tecrübesini ve hizmetlerini Hatay'da sürdürmek amacıyla Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu.

Adalet eski Bakanı Sayın Sadullah Ergin, yeni Büyükşehir olan Hatay için “Marka Kent Hatay” konseptiyle seçim çalışmalarını sürdürmektedir.